מטבעות זהב

מדי יום ביומו אנשים רבים ברחבי העולם מגלים שיש ברשותם אוצר, בדמות מטבעות זהב. אלו יכולים להיות מטבעות שמקבלים בירושה מהסבא או הסבתא, או קופסא ישנה שהתגלתה במדף העליון של הארון בעת פינוי תכולת הבית.

יתכן שהמראה אינו אטרקטיבי במיוחד, והוא אינו נוצץ בכלל, אבל בהחלט יכול מאוד
להיות שזהו המפתח שלכם להון לא קטן. איך לבדוק מהו ערכו של הזהב שברשותכם, ועד כמה מטבעות זהב יכולים להיות שווים, על כך במאמר שלפניכם.

בדיקת ערך למטבע זהב

שווים של מטבעות זהב ישנים יכול להיות מפתיע עד מאוד. אפילו לאלו מכם שמבינים ומכירים את ערכו הנקוב של הזהב הנסחר בבורסות, הרעיון שמטבע קטן יכול להיות שווה ערך בצורה יוצאת דופן לא תמיד עובר בראש.

הערך של מטבעות זהב ישנים יכול לעלות לעיתים באלפי אחוזים יותר ממחירו של הזהב שנסחר, שכן מדובר לעיתים קרובות בערך אספני, מה שאומר שאנשים מוכנים לשלם מחירים גבוהים במיוחד עבור מטבע רק בגלל שהוא מטבע, ולא בגלל אחוזי הזהב שהוא מכיל, כלומר ערכו בקראט. לכן, אם יש בידיכם מטבע זהב, או מטבעות שאתם חושבים שיש בהם זהב, מומלץ מאוד לבדוק את ערכם כי יכול מאוד להיות שיש לכם אוצר קטן בידיים ואתם בכלל לא מודעים לכך.

רוב מטבעות הזהב אינן עשויות ב-100% זהב טהור, אלא עם תוספות שונות כגון: כסף, נחושת, ניקל ועוד. כאשר מעריכים את המטבעות מתייחסים לקריטריונים שונים וביניהם טוהר המטבע. מטבעות מזהב טהור יהיו עם טוהר של 24 קראט, ושאר המטבעות יהיו בהתאם לאחוז הזהב שקיים בהן.

איך לדעת אם המטבע אינו מזוייף?

זהב הינו מתכת כבדה יותר מרוב המתכות האחרות, ולכן קשה יותר לזייף אותו. בעזרת חישובי משקל למול נפח, תתקבל תוצאה שלפיה ניתן יהיה כבר בשלב הראשון לתת הערכה לגבי מקוריות המטבע. פלטינה לדוגמא הינה מתכת כבדה יותר מזהב, אולם מאחר והיא יקרה יותר, לא קיימים זיופים עם מתכת זו.

זיופים של מטבעות מכל הסוגים ניתן לאתר כאמור בהשוואת המשקל, הצבע וגודל המטבעות בהשוואה למטבעות המקוריים.

סוגי מטבעות הזהב

הנפוצים בעולם ישנם סוגים רבים של מטבעות זהב בעולם. תרבויות רבות מאוד השתמשו בזהב כמטבע, ובמשך דורות על גבי דורות הוטבעו חותמים שונים במטבעות זהב שונים, בגדלים שונים, ברמות טוהר שונות (כלומר כמות הזהב בסגסוגת המתכות שבמטבע), ובכמויות הנפקה שונות. מטבעות נדירים יותר שווים יותר בקרב הסוחרים בעתיקות ובמטבעות נדירים, למרות שהם לא בהכרח יהיו עשויים מאחוז זהב גבוה.

מטבעות הזהב הנפוצים ביותר למסחר כיום, אשר נחשבים גם הדרך המועדפת על סוחרים רבים לבעלות על זהב, הינם "הנשר" האמריקאי, "הפילהרמוני" האוסטרי, "עלה המייפל" הקנדי, וה"קרוגרנד" הדרום אפריקאי. ישנם עוד מטבעות, כמו ה"פנדה" הסיני, שהוא 99% זהב, אך הממשל הסיני הפסיק להפיקו כבר בשנת 2002.

ה"שברונט" הרוסי התחיל את דרכו ב-1701, התחלף עם הרובל ב1757, וחזר לככב אחרי המהפכה הרוסית. הפסיקו לכרות אותו ב1925, פרט לתקופת האולימפיאדה ב1980, שם כרו אותו בכדי לחגוג את המשחקים האולימפיים. לא משנה איזה מטבע יושב לכם בארון או באוסף, מומלץ לבדוק את ערכו ואולי לגלות, כמו רבים אחרים, שיש לכם אוצר בידיים.

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד

054-8303162 חייג עכשיו