מהי אונקיה

ישנם מוצרים רבים שמחירם נקבע לפי יחידה. שולחן, למשל, מחשב, חולצה וכן הלאה. ישנם מוצרים שמחירם נקבע לפי משקלם. מוצרים כמו פירות וירקות, סוכר, חיטה, וכיוצא באלה. ישנן סחורות שמחירן נקבע, בשל סיבות היסטוריות שונות, לפי משקל, אבל באופן עקיף. תוצרת חקלאית סיטונאית בשוקי העולם, מחירי הזהב בישראל למשל, נמכרת לפי בושל, ומתכות יקרות, כדוגמת הזהב, מחירם נקבע לפי יחידה שנקראת אונקיה.

אונקיית זהב

מרבית האנשים שרוכשים זהב בחיי היום יום אינם משתמשים ביחידת המשקל הידועה בשם אונקיה. הסיבה לכך היא פשוטה. האונקיה משמשת סוחרי זהב מקומיים או בינלאומיים, שסוחרים בזהב בכמויות גדולות מאוד.

אונקיה, שמשמשת כיחידת מידה למתכות יקרות נוספות מלבד הזהב, שווה למשקל של קצת יותר מ-31 גרם. בשוקי העולם נעשה שימוש ביחידת משקל זו למשל כאשר קובעים את מחיר הזהב העולמי היומי בלונדון. מחירה של אונקיית זהב בעולם ידע עליות ומורדות, כאשר ניתן למצוא קשר חזק בין מחירי הזהב לבין מצב הכלכלה העולמית וכן של מדינות בודדות. סוחרי זהב יודעים לומר שמחירו של הזהב נחשב ליציב במידה שאין לה אח ורע.

הזהב נחשב למתכת יקרה כבר במשך אלפי שנים, ואחד מסוגי המטבעות הראשונים שנטבעו בעולם והפכו לכסף עובר לסוחר, היו מטבעות עשויות זהב. כיום, השימוש בזהב בתור כסף עובר לסוחר אינו נפוץ כמו בעבר, בשל העובדה שממשלות יציבות ערבות לכסף שמדפיס הבנק המרכזי שלהן.

יחד עם זאת כמעט בכל מדינה בעולם ישנם סוחרי זהב שמוכנים לרכוש ולמכור זהב ללקוחות פרטיים מן השורה. לקוחות רבים נוהגים לסור לסוחרים כאלה, כאשר הם זקוקים לכסף או כשאינם רוצים להסתכן באובדן או גניבת תכשיטים ישנים, ומוכרים להם תכשיטי זהב ולעיתים גם כלים מזהב. העובדה שמחירי הזהב שומרים על יציבות היסטורית רבה הופכת, כמעט תמיד, את מכירת הזהב למשתלמת. לעומת מניות, למשל, שלפני מכירתן צריך לבדוק בשבע עיניים מה מצב השוק, וכך גם לפני המרה של מטבע חוץ, במקרה של זהב המצב שונה. אונקיית זהב, מצד אחד, ותכשיטי זהב מצד שני, נמכרים בכל עת במחירים משתלמים.

קרט – איכות הזהב

בתחילת המאמר דיברנו על מחירים של מוצרים, שיכולים להיקבע לפי יחידות או לפי משקל. בנקודה זו ראוי להוסיף שמחירו של מוצר, הן כזה שנמכר ביחידות בודדות, והן כזה שנמכר לפי משקל, קשור קשר בל ינתק גם לאיכות שלו. מחירו של שולחן שעשוי מעץ איכותי, והוכן בעבודת יד בהזמנה אישית, יהיה גבוה באופן משמעותי משולחן פשוט עשוי סיבית.

כאשר קונים או מוכרים זהב באופן פרטי, למשל בצורת תכשיטים, גם אז יש הבדל באיכות שמתורגמת למחיר בכסף. מכיוון שהזהב נחשב למתכת רכה, שלא כמו ברזל, למשל, כדי לעצב את הזהב למוצר כגון מדליה או תכשיט, חייבים לערבב את הזהב עם מתכת נוספת ובכך יוצרים סגסוגת.

מחירה של סגסוגת כזאת תיקבע (בין היתר) לפי כמות הזהב לעומת המתכות האחרות שבה. את היחס שבין כמות הזהב למתכת אחרת נהוג לציין במונח קרט. זהב טהור נקרא בשם זהב 24 קרט, ואילו תכשיט שמכיל רק 50 אחוז זהב יהיה תכשיט של 12 קרט.

קבל הצעת מחיר אטרקטיבית במיוחד

054-8303162 חייג עכשיו